facebook

o zespole

Dzieci z Brodą
zespół dziecięcy założony przez Joszka i jego żonę Deborę
 

Piosenki śpiewane przez Dzieci z Brodą od lat ujmują młodszych i starszych słuchaczy przesłaniem o nadziei, miłości, przebaczeniu, jednocześnie odważnie podając receptę na cierpienie i życiowe trudności. Twórczość zespołu, choć w pierwszej kolejności kierowana do dzieci, potrafi zachwycić wszystkich – niezależnie od wieku – swoim folkowym, ale nowocześnie zaaranżowanym i ciekawym brzmieniem. Dziecięcym śpiewom towarzyszy gra i wokal profesjonalnych muzyków, przede wszystkim Joszka Brody, który urozmaica utwory grą na niezwykłych instrumentach etnicznych: cymbałach węgierskich, altówce węgierskiej, kobzie ośmiostrunowej, utogordonie i wielu innych. Swojego talentu użyczyli także: Wojciech Waglewski, Kayah, Darek Malejonek, Antonina Krzysztoń, Marcin Pospieszalski, Janusz Grzywacz, Janusz Yanina Iwański, Cezary Paciorek, Piotr „Stopa” Żyżelewicz oraz znakomici muzycy z Węgier i Słowacji, artyści flamenco oraz górale z Istebnej i Koniakowa (rodzinnych stron Joszka).

Historia i osiągnięcia

Początki zespołu można datować na rok 1998, kiedy Joszko zaczął angażować dzieci do swojego kolędowego zespołu o nazwie „Kolędy z Brodą”. Pomysł wspólnego kolędowania doceniła Telewizja Polska i zaproponowała w roku 2000 nagranie teledysku do kolędy „Śliczna Panienka”. Przedsięwzięcie to zainspirowało Joszka i Deborę Brodów do stworzenia zespołu dziecięcego. Nowo powstała grupa zaczęła wkrótce współpracować z telewizyjnym programem „Ziarno”, co zaowocowało nagraniem dziesięciu teledysków do pierwszej płyty „Normalnie szok!” wydanej w 2002 roku. Rok później została wydana płyta „Halo halo dzieci Europy” z piosenkami opartymi na kompozycjach inspirowanych muzyką folkową i etniczną Starego Kontynentu, zaśpiewanymi w jedenastu językach europejskich przez małych wykonawców z wielu krajów. Trzecią pozycją w dyskografii Dzieci z Brodą jest płyta „Czuwaj Wiaro!” (2004), na której dzieci śpiewają piosenki z czasów Powstania Warszawskiego, a nagrane do piosenek teledyski zostały włączone do stałej ekspozycji Muzeum Powstania Warszawskiego.

W 2007 roku, w wyniku intensywnego castingu przeprowadzonego w wielu małych miejscowościach województwa lubelskiego (udział wzięło ok. 12 tysięcy dzieci), skład zespołu powiększył się i, dzięki pomocy polskiego językoznawcy, etnolingwisty i folklorysty, profesora Jerzego Bartmińskiego, na rynku pojawiła się kolejna płyta – „Na Dunaj. Kolędy ze Wschodu”. Do życia zostały przywrócone piękne i niemal całkowicie zapomniane kolędy z terenów Lubelszczyzny. Zespół zagościł ponownie w studiu nagraniowym w 2008 roku, by stworzyć płytę inną niż dotychczas, zagraną z ostrym, miejscami rockowym pazurem i zawierającą radykalne przesłanie – mowa o krążku „Potwory wyłażą z nory” (2009).

Oprócz znanej dyskografii, Dzieci z Brodą wydały rozpoznawalne single, np.: teledysk z piosenką „Podziel się”, który po dziś dzień, począwszy od 2003 roku, towarzyszy ogólnopolskiej akcji „Pomoż dzieciom przetrwać zimę”; piosenka „Benedetto”, napisana i zaśpiewana z okazji wizyty papieża Benedykta XVI w Polsce w 2006 roku; a także utwór „Droga do nieba” (2010) nagrany wraz z Marcinem Pospieszalskim dla „Małego Gościa Niedzielnego” z okazji roku kapłańskiego.

Piosenki Dzieci z Brodą zostały obficie zilustrowane teledyskami. Dwa z nich – teledyski do piosenek „Hej ruku andi” (2003) i „Powory wyłażą z nory” (2009) – zostały wyróżnione prestiżową nagrodą pierwszego miejsca na festiwalu Yach Film.

Przez kilkanaście lat istnienia zespół koncertował w całej Polsce, często odwiedzał studia telewizyjne i radiowe, brał udział w wielu akcjach medialnych. Właściwie zaczął koncertować na długo przed nagraniem pierwszej płyty. Do bardziej znaczących w karierze zespołu należy koncert z repertuarem z płyty „Czuwaj Wiaro!”. Odbył się 8 maja 2005 roku w Parku Saskim w Warszawie. Na scenie wystąpili, oprócz Joszka Brody i chóru dziecięcego, muzycy: Marcin Pospieszalski (kontrabas, gitara basowa), Cezary Paciorek (akordeon), Piotr „Stopa” Żyżelewicz (perkusja), Dariusz Bafeltowski (gitara). Publiczność stanowili m.in. ludzie, którzy brali udział w Powstaniu Warszawskim w 1944 roku. Podczas koncertu udało się nawiązać z nimi rozmowę ze sceny i choć wielki deszcz wypłoszył wkrótce resztę publiczności, ci starsi ludzie zostali, a koncert zapisał się jako jeden z najpiękniejszych i najbardziej wzruszających momentów w historii zespołu.

Niemniej ważny był koncert, który odbył się 5 stycznia 2011 roku w drugim programie Polskiego Radia. Zespół w składzie: Joszko Broda, Piotr „Stopa” Żyżelewicz, Cezary Paciorek, Maciej Grzywacz (gitara), Andrzej Lewocki (gitara), Michał Barański (kontrabas, gitara basowa) oraz chórek Dzieci z Broda wykonał materiał z płyty „Na Dunaj. Kolędy ze Wschodu”. W Studiu Koncertowym im. Lutosławskiego obecny był profesor Jerzy Bartmiński, który na prośbę Joszka podszedł do mikrofonu i fachowo opowiedział o tekstach wykonanych kolęd i pieśni kolędniczych. Publiczność entuzjastycznie zareagowała na nowo zaaranżowane kolędy, wzbogacone solówkami obecnych na scenie muzyków. Koncert, nagrywany i transmitowany na żywo przez Polskie Radio Dwójka, zakończył się ogromnym sukcesem.

Zespół nadal się rozwija, a jego pierwotny skład to już dorośli ludzie, którzy… dziś na próby przyprowadzają swoje młodsze rodzeństwo.

o-zespole